امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزایر ناز در قشم
#1
جزیره زیبا و رویایی قشم یکی از جزایر واقع شده در خلیج فارس بوده که به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار و بازارهای مهیج فراوان به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری کشور، بویژه در فصل ها پاییز و زمستان بشمار می آید، جزایر ناز از جمله جاذبه های گردشگری زیبا و دیدنی جزیره قشم بوده و همه روزه گردشگران بسیاری که به قشم سفر کرده از این جزایر بازدید می کنند.
جزایر ناز (به اشتباه جزیره ناز!) دوتا جزیرن که کمی از ساحل فاصله دارن و موقع جزر آب دریا به ساحل وصل می‌شن و موقع مد از ساحل جدا. به همین خاطر برای رفتن به این دوتا جزیره (درباره جزایر ناز بیشتر بخونید) محدودیت وجود داره. و اون محدودیت هم جزر و مد آب دریاست. به خاطر موقعیت جزایر ناز، حدود ۳ ساعت بعد از شروع جزر (پایین رفتن آب) می تونید برید روی جزایر، و حدود ۱ ساعت بعد از شروع مد باید کم کم به فکر برگشتن باشید. چون اگر برنگردید آب بالا میاد و شما باید تا پایین رفتن مجدد آب دریا صبر کنید. فاصله بین جزر و مد دریا هم حدودا ۶ ساعته. پس شما با این حساب که سه ساعت بعد از جزر می تونید برید و یک ساعت بعد از مد باید برگردید، ۴ ساعت وقت دارید که از زیبایی جزایر و دریا و ساحل لذت ببرید.
ین دو جزیره که با نام دو کرده نیز شناخته می شوند، دارای چشم انداز های زیبایی بوده و تماش غروب آفتاب که با صدای برخورد آب با صخره های جزیره همرا می شود، زیباترین منظره هایی را که می توان در سفر به قشم تجربه کرد را پدید می آورند.
نکته قابل توجه و منحصر به فرد در خصوص سفر به این جزایر این موضوع است که برای رفتن به جزیره های ناز در تمام طول روز نمی توان اقدام کرده و تنها زمانی که آب خلیج فارس فروکش کرده باشد امکان سفر به آن وجود دارد.
حتی برای رسیدن به این جزایر در هنگامی جزر می توان بر روی آب دریا پیاده روی کرده و با سپری کردن یک کیلومتر از مسیر و راه رفتن بر روی آب دریا به جزایر ناز می رسید.
 
برای اینکه بدونید زمان جزر و مد چجوریه ما یه جدول آماده کردیم که توش زمان “تقریبی” رو برای یک ماه آینده نوشتیم. ما سعی می کنیم این جدول رو به روز نگه داریم تا شما راحت باشید. (اگه جدول رو از موبایل می‌بینید احتمال داره که کامل نشون داده نشه. کافیه که امکان چرخش موبایلتون رو فعال کنید و موبایلتون رو بچرخونید)
پس اینجوری شد که شما سه ساعت بعد از پایین رفتن آب (جزر) می تونید برید رو جزیره‌ ها و یک ساعت بعد از شروع بالا اومدن آب (مد) باید بیاید ساحل.
جزایر ناز با تمام ساحل هایی که تا به حال دیده اید تفاوت دارد، اینجا هنگام جزر، باریکه‌ای از شن‌های درخشان، سه صخره‌ بیرون آمده از آب را به قشم وصل می‌کنند. این جزایر را محلی‌ها دو کَردَه می‌نامند و در نقشه‌ها به نام جزایر ناز ثبت شده‌اند و با همین نام نیز برای گردشگران شناخته‌ شده هستند. در زمان جزر با پس‌روى کامل آب دریا، براى مدت کوتاهى، باریکه‌اى از خشکى جزیره ناز را به ساحل قشم وصل مى‌کند. هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می توانند از بالای ارتفاعات، تنگه هرمز، جزیره لارک را تماشا کنند.
جالب است بدانید که جزایر ناز جزو ژئوپارک جهانی قشم و یکی از عجایب هفتگانه این جزیره به شمار می روند. به گفته بسیاری از کارشناسان این منطقه در گذشته محلی برای استراحت ماهی گیران بوده است. در جزایر ناز به جز دست‌ فروشان هیچ مغازه یا امکانات رفاهی روی خود جزایر وجود ندارد. اما همان نزدیکی در حاشیه پارکینگ، امکانات ابتدایی برای رفاه بازدیدکنندگان برقرار می باشد.
 
موقع مد، این جزیره‌ها از ساحل فاصله می‌گیرند و موقع جزر به ساحل وصل می‌شوند، یعنی که با پای پیاده می‌شود فاصله ساحل تا جزیره‌ها را رفت و برگشت و در مسیر، خرچنگ‌ها، ستاره‌های دریایی، طوطیاها و همینطور ماهی‌ها و عروس‌دریایی‌هایی را دید که تا همین چند دقیقه پیش زیر آب بودند و حالا هویدا شده‌اند.
محلی‌ها به این دو جزیره “دو کَردَه” هم می‌گویند، یعنی جایی که نیمی از روز در آب است و نیم دیگر روز به خشکی وصل می‌شود. وقتی سطح آب دریا بالاست، این دو را فقط از ساحل قشم می‌شود دید، ولی وقتی سطح آب پایین می‌رود، راه نسبتا باریکی از ساحل تا این دو جزیره باز می‌شود که پیاده می‌شود به آنها رسید. به خاطر این هم که این دو جزیره مدام به ساحل وصل و از هم جدا می‌شوند به ناز معروفند.
وقتی به ناز رسیدیم می‌توانیم ماشین را در پارکینگ بگذاریم و گشتی در اطراف بزنیم. در اینجا پارکینگ بزرگی ساخته شده و اطرافش هم محلی‌ها، غذا و صنایع دستی می‌فروشند. می‌شود زن‌های محلی را دید که دست مشتری‌ها سمبوسه می‌دهند و در سمت دیگر عده‌ای دستنبد و گردنبد و صدف به آنهایی که می‌خواهند یادگاری از اینجا داشته باشند، می‌فروشند.
بهترین فصل سفر به جنوب، اوایل بهار و دو فصل پاییز و زمستان است. اما اینطور نیست که همیشه بتوانیم به این جزایر برویم. برای رفتن به جزایر ناز محدودیت زمانی داریم و این محدودیت مربوط به جزر و مد خلیج فارس است. ما فقط زمانی که آب دریا پایین است شانس دیدن اینجا را داریم و می‌توانیم از ساحل تا جزایر را راه برویم. راه فهمیدن زمان جزر و مد هم پرسیدن از محلی‌هاست.
فاصله این دو جزیره تا قشم ۲۴ کیلومتر است. برای رسیدن به جزایر ناز باید همان مسیری را برویم که راه رفتن به دره ستاره‌ها، یکی از جاهای دیدنی قشم، هم هست. زمانی که به قشم رسیدیم، از بلوار آزادگان باید به سمت جنوب برویم و در انتهای بلوار وارد جاده ساحلی جنوب جزیره که به آن جاده دریا می‌گویند بشویم. بعد از گذشتن از سازه اسکله نفتی و پشت سر گذاشتن ساحل طلایی در سمت راست‌مان، پارکینگ بزرگ ساحل ناز را می‌بینیم. جزایر ناز درست قبل از شهر سوزا قرار دارند.
مسیر دیگر از سمت شهر درگهان می‌گذرد. از این شهر دو مسیر برای دسترسی به جزیره ناز وجود دارد، یکی از سمت روستای رمچاه که در صورت ادامه آن به جاده دریا وصل می‌شویم و بعد به مقصد می‌رسیم و مسیر دوم از حاشیه روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ، مسیری که در نهایت بعد از ۳۰ دقیقه، دست ما را در دست جزایر ناز  در قشم می‌گذارد.
 
 
 
 
شترسواری، اصلی‌ترین تفریح در جزایر ناز است. می‌توانید سوار شتر بشوید یا غواصی کنید یا سوار پاراگلایدر در آسمان چرخی بزنید و همه اینها را حتی اگر بلد نباشید، مربی‌ها بهتان آموزش می‌دهند. جت اسکی و قایق سواری از دیگر سرگرمی‌ها در این جزایر است و وقتی سر برگردانید، از سکوی صخره‌ای جزایر می‌توانید منظره متفاوت خلیج‌فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک و ساحل قشم را ببینید.
 
در حاشیه ساحل این جزیره ی دیدنی بهترین کار ممکن که هیچ هزینه ای هم ندارد، پیاده روی در سواحل است. عمق آب نهایت به مچ پایتان برسد و با قدم گذاشتن بر روی شن های نرم و خیس احساس آرامش فوق العاده ای برایتان به ارمغان می آید. حتما یک دوبین عکاسی مناسب یا موبایلی که دوربین خوبی داشته باشد همراه خودتان به این سفر ببرید تا عکس های مناسبی بتوانید از این جزایر بی نظیر ایرانی تهیه کنید.
 
اما اگر می توانید بابت تفریحات خود هزینه نسبتا زیادی را به نسبت پیاده روی و اسب سواری داشته باشید، می توانید تفریحات هوایی را در این مجموعه انتخاب کنید که عبارت از پاراگلایدر، کایت بورد، پاراموتور، چتربازی و بادسواری هستند. قطعا دیدن جزایر ناز از فراز آسمان ها تجربه بس دلچسب و غیر قابل توصیفی است. در ساحل جزایر ناز چادرهای دایمی جهت اجاره تجهیزات و استفاده آموزشی یا تفریحی از پاراگلایدر برپاست که به‌صورت حضوری و با کمک مربیان می‌توانید به تفریح بپردازید. علاوه بر آن با استفاده از رزرو اینترنتی پاراگلایدر می‌توانید پیش از سفر، تفریح پروازی خود را برنامه‌ریزی کنید. برای این ورزش، لباس بادگیر و کفش مناسب به همراه داشته باشید.
 
[عکس: 5c26699e2dba9-500x333.jpg]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان